Prevence přepadení

18. 07. 2017

Děti, dívky, ženy, senioři a handicapovaní občané se často a velmi snadno se stávají obětmi násilné nebo majetkové kriminality. Tyto skupiny občanů patří k nejohroženějším skupinám obyvatelstva Strategie obrany Při kontaktu s útočníkem jde především o to, že ho musí napadená osoba překvapit a šokovat. Tím může odradit útočníka od jeho dalšího útoku nebo alespoň získat čas na rozmyšlení, co dělat dál či přivolat pomoc.

Sebeobrana

Je důležité mít se na pozoru

Reakci napadené osoby lze jen těžko předem odhadovat. Mnohdy má napadená osoba jenom několik sekund, kdy se musí rozhodovat co podnikne - jak se bude bránit.

Nepřipravenost a improvizace obrany nevede většinou k úspěchu. Lépe je na tom ten, kdo s možností útoku “počítá”, třeba tím, že si pořídil některý z technických prostředků osobní ochrany, tedy například obranný sprejparalyzér, plynovou pistoli, osobní alarm, intenzivní svítilnu či speciální přístroj. Ale ani v tomto případě se nedá s určitostí předpokládat, jak si bude napadená osoba počínat, zda vůbec technický prostředek použije.

O to více je útočník překvapen, když se napadený například senior začne efektivně bránit a dá tak najevo, že není žádnou pasivní obětí. V mnoha případech útočník od svého záměru upustí a bude hledat štěstí jinde. Je prokázáno, že ty osoby, které se chovají sebevědomě jsou v mnohem menším počtu případů napadáni či přepadáni.

Lépe počítat s nejhorším

Sebeobrana
Jak napadený, tak i svědek události si vyhodnocuje situaci a rozhoduje se co bude dělat dál. Musíme počítat s tou nejhorší variantou, a to s nevšímavostí spoluobčanů. Ti jsou většinou rádi, že se jich to netýká, nebo se bojí či si nevěří, že by napadenému pomohli efektivně pomoci.
 

Rada pro přihlížející je jednoduchá:

Snažte se alespoň přivolat hlídku Policii České republiky nebo strážníky městské policie (telefonní čísla 158, 156, tísňové volání z mobilu 112).

Policie se bude zajímat o popis útočníka. Soustřeďte se a zapamatujte si následující znaky: pohlaví, rasa, věk, výška, váha, účes, způsob řeči, barva vlasů a očí, oblečení, jeho pach apod. Velmi tím usnadníte pátrání po útočníkovi.

Obranné prostředky

Obranný sprej

Pro ženy a dívky jsou vhodné obranné spreje v provedení psacího pera, zapalovače nebo rtěnky, což nebudí pozornost útočníka. Potom záleží již na konkrétní situaci a nejvhodnějším okamžiku použití přístroje.



Obranné spreje se plní látkami jako je Chloroacetopfenon (CN), Chlorbenzylidenmalonitril (CS) a Oleoresin Capsicum (OC). Látky způsobují palčivou bolest, dočasnou ztrátu vidění (pálení a slzení), obtížné dýchání (rýma, kašel), nevolnost a sníženou koordinaci pohybů. Normální vidění se obnovuje často až za 24 hodin. Látka bývá uvolněna buď ve formě oblaku, pěny nebo tenkého pramínku – tzv. tekutá střela. Dobře působí i proti zdivočelým zvířatům.
 

Paralyzéry

Paralyzér kombinovaný s pepřovým sprejem vypouští náplň například látku OC jedním z elektrických kontaktů. Přidáním obranného spreje se rozšířilo použití paralyzéru při obraně až na vzdálenost 2 až 3 m. K ovládání přístroje stačí pouze jedna ruka. Napadený může operativně použít ten způsob obrany, který je vhodnější či oba způsoby vhodně kombinovat. Přístroj se tak stává účinnějším a variabilnějším.

Paralyzéry působí na celé tělo útočníka; nejzranitelnějšími částmi jsou třísla, stehna, spodek hrudního koše, ramena a týl, krk a šíje. Elektrické paralyzéry zlikvidují agresora okamžitě se sekundovým účinkem, aniž by byl zraněn. Při použití spínače umístěného v rukojeti a zasažení útočníka (dokonce i přes silnou vrstvu oděvu - 1,5 cm) dostane dotyčný elektrický výboj do neurosvalového systému.Uvedené pomůcky využívají elektrošoku o napětí 75, 150 nebo 200 kV. slouží k dočasnému zneschopnění útočníka a současně k jeho případnému označení neviditelnou barvou, která je znatelná pouze pod UV lampou.


Plynové pistole

Sebeobrana Tato výhoda se může v některých případech změnit v nevýhodu. Především při použití plynové pistole proti útočníkovi, který je ozbrojen pistolí opravdovou. Tím ho můžeme vyprovokovat k činu, který ani původně neplánoval. Plynová pistole se tak stává pro obránce hrozbou. Zkušenosti policistů to jenom potvrzují.


Většinou mají podobu pistole nebo revolveru některé renomované firmy a k jejich přednostem patří i odstrašující účinek zvukového a světelného efektu při střelbě. Například plynových revolverů je celá řada. Jsou nabízeny ve třech variantách jako startovací, plynové a poplašné. Prodej těchto zbraní je povolen jen osobám starším 18 let. Zbrojní průkaz není třeba.
 

Osobní alarmy

Jsou konstruovány tak, aby jich bylo možno využít k jednoduchým ale i složitějším aplikacím při dodržení zásady snadné a hlavně rychlé akceschopnosti. Při nebezpečí zatáhneme za poutko kolíčku osobního bezpečnostního alarmu. Zaktivizuje se vestavěná siréna spolu se světelnou signalizací, což útočníka určitě překvapí a odradí, a nám umožní lépe si připravit obranu nebo přivolat pomoc.


Přístroj je vybaven manuálním tlačítkem sirény. To lze rovněž využít k odrazení útočníka, zdivočelého zvířete apod.

Osobní alarm je vybaven i kontaktem na zabezpečení dveří, oken a jiných položených předmětů - proti nezvaným návštěvníkům. Lze jej využít na cestách (chata, dovolená). Kontakt připojíme místo kolíčku s poutkem a sevřeme ho například do zavřených dveří. Po otevření dveří se pružný kontakt rozpojí a vyhlásí poplach. Tímto způsobem lze pohlídat i předměty s nimiž by neměl někdo nepovolaný hýbat (pokladničky, počítače, televize apod.).
Sebeobrana
Osobní alarm může posloužit také k ochraně brašen, batohů atd. Přístroj se upevní zvenku na tašku a spouštěcí tkanice se přiváže k poutku kalhot či sukně nebo je možné si ji omotat kolem zápěstí. Při pokusu o krádež dojde k vysunutí kolíčku na druhém konci tkanice, a tím ke spuštění sirény alarmu o síle až 103 dB.

Přístroj může pracovat i jako přenosná lampička, která nám pomůže najít např. klíče či klíčovou dírku, když se vracíte pozdě za tmy domů. Rozměry osobních alarmů jsou asi 60 x 40 x 20 mm.
 

Intenzivní svítilny

Na trhu je i další výrobek - klíčenka se ”supersvítivou LEDdiodou”. Dioda vydává velice intenzivní bílé nebo modré světlo. Klíčenka je vhodná i pro běžné užívání všude tam, kde nás může překvapit tma.

Jedná se v podstatě o tzv. "baterku", která vydává intenzivní nepřerušované světlo nebo pracuje na principu fotoblesku. Světelný zdroj způsobuje několikaminutové oslnění. Požadovaného efektu - oslnění útočníka lze dosáhnout pouze za snížené viditelnosti. Při denní světle má přístroj účinek nulový. Při použití proti útočníkovi je třeba respektovat fakt, že přístroj potřebuje nějaký čas na znovu nabití kondenzátorů (až 10 s). Tomu je třeba uzpůsobit taktiku obrany.
 

Přivolejte

Sebeobrana Pro zvýšení bezpečnosti seniorů nebo zdravotně handicapovaných osob je možné využít tzv. tísňová volání. V bytě zájemce je umístěna ústředna, telefon s hlasitým provozem a bezdrátová vysílačka, která se dá volně připevnit na tělo seniora. V případě nevolnosti, nehody či přepadení zmáčkne postižený tlačítko vysílačky. Tím může sdělit své požadavky dispečinku a současně od něj získat pokyny prostřednictvím hlasitého telefonu. Zařízení může finančně dotovat ministerstvo práce a sociálních věcí.

V případě turistiky se jako další způsob zvýšení osobního bezpečí nabízí speciální přístroje pro případ nouzových situacích. Například při turistickém výletě na horách se stane úraz a je třeba přivolat pomoc. Přístroj po aktivaci vysílá nouzový radiový signál. Přístroj se dá přepnout i na příjem. Ten je monitorován a příslušná bezpečnostní služba následně poskytne pomoc. Přístroj se vejde do kapsy, je napájen z baterie a dá se přepnout i na přijímací provoz.

Na závěr

Rozhodování o pořízení konkrétního technického prostředku není lehké. Pořizovatel ale nikdy nesmí opomenout kvalitu výrobku danou zkušebními protokoly a certifikací, seriózností a patřičným zázemím a servisem zabezpečovací firmy. Použití jakýchkoliv prostředků je možné jen na základě zákona, za dodržení podmínek nutné obrany a krajní nouze. Výše uvedené rady a doporučení lze s úspěchem aplikovat na běžné násilníky a zloděje.

Neváhejte se na nás s jakýmkoliv dotazem či žádostí o radu obrátit! Od toho jsme tu...



Články

Kompas vs. buzola. Jaký je mezi nimi rozdíl a co si vybrat?

Kompas vs. buzola. Jaký je mezi nimi rozdíl a co si vybrat?

Oba nástroje jsou při toulkách v přírodě cennými společníky. Telefon a GPS navig ...

Jak vybrat pepřový sprej

Jak vybrat pepřový sprej

Pepřové obranné spreje jsou v temných uličkách a pozdních hodinách nejlepším kam ...

Paralyzér: Jak vybrat a jak jej používat

Paralyzér: Jak vybrat a jak jej používat

Při výběru paralyzéru nehraje roli jen cena, ale i mnoho dalších důležitých para ...

Jak vybrat kuši a která je pro vás ta nejvhodnější?

Jak vybrat kuši a která je pro vás ta nejvhodnější?

Nadchla vás střelba z kuše a chcete si jednu pořídit? Připravili jsme pro vás pr ...

Rady a tipy, jak vybrat ten nejlepší dětský luk

Rady a tipy, jak vybrat ten nejlepší dětský luk

Máte doma malého nadšence do lukostřelby a chcete mu udělat radost a pořídit mu ...

Začínáme s lukostřelbou: Jaký luk pro začátečníky?

Začínáme s lukostřelbou: Jaký luk pro začátečníky?

Vybrat ten správný luk pr ozačátečníky může být větší oříšek, než se zdá. Pokud ...

Jaké jsou ve skutečnosti pepřové spreje KO JET a KO FOG

Jaké jsou ve skutečnosti pepřové spreje KO JET a KO FOG

Recenze na nejoblíbenější obranné spreje

Speciál pro ženy: Jak se bránit?

Speciál pro ženy: Jak se bránit?

Ženy jsou jednou z nejohroženějších skupin, kterou ohrožuje násilí. V následu ...

Sebeobrana ženy: Otázky a odpovědi

Sebeobrana ženy: Otázky a odpovědi

Neustále se nám kupí dotazy týkající se sebeobrany ženy a vzhledem k tomu, jak j ...

pes

Další útok agresivního psa. Myslíte, že se vás netýká?

Útoky agresivních psů na veřejnosti jsou stále častější. Nemusí jít však pouze o ...

Běháte rádi, ale máte strach ze tmy? Poradíme vám…

Běháte rádi, ale máte strach ze tmy? Poradíme vám…

Je tady podzim a den se neúprosně zkracuje. Mnoho z vás chodí běhat v ranních ne ...

Bojíte se v noci při návratu domů? Víme jak se zbavit strachu!

Bojíte se v noci při návratu domů? Víme jak se zbavit strachu!

Cestujete v noci? Bojíte se? Víme jak se zbavit strachu. V článku na webu Ves ...

Co dělat v případě přepadení?

Co dělat v případě přepadení?

Okradení, napadení a řada dalších trestných činů jsou velmi častými kriminalními ...

Prevence přepadení

Prevence přepadení

Bojíte se napadení a nevíte jak se bránit. Při kontaktu s útočníkem jde předevší ...